Jak z troską dbać o swoje oczy i wzrok‍Prawdopodobnie nie myślisz o swoich oczach i wzroku jako o czymś, co wymaga szczególnej opieki. W rzeczywistości jednak są one jednym z najważniejszych zmysłów, jakie posiadasz. To dlatego, że wzrok jest sposobem, w jaki wchodzisz w interakcje z otaczającym Cię światem. Jest to również zmysł, który może zostać łatwo uszkodzony lub nawet trwale upośledzony, jeśli nie będziesz uważnie o niego dbać. Jeśli masz już problemy z oczami, takie jak suchość oczu, możesz otrzymać krople do oczu. E-recepta daje możliwość szybkiej realizacji dostosowanej do Twoich potrzeb, które pomogą Ci kontrolować ten stan. Nawet jeśli nie uważasz, że możesz mieć problemy z oczami lub widzeniem, jest kilka rzeczy, które mogą narazić Twoje oczy na ryzyko. Stres związany z pracą lub życiem domowym, nadmierna ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne i sztuczne oświetlenie oraz niewystarczająca ilość snu mogą narazić Twoje oczy na problemy w przyszłości.

Przepracowanie

Może to być spowodowane patrzeniem na ekran komputera lub czytaniem przy słabym oświetleniu, a nawet spędzaniem zbyt wiele czasu w ciemnym otoczeniu. Gdy oczy są przeciążone, może dojść do zapalenia powiek i oczu. Możesz pomóc zmniejszyć te problemy, upewniając się, że robisz przerwy, dostosowując oświetlenie, jeśli jest zbyt słabe lub zbyt mocne, i nosząc odpowiednie okulary dla oczu, jeśli ich potrzebujesz. Jeśli masz pracę, w której często korzystasz z komputera, możesz skorzystać z badania wzroku.. Jeśli nosisz soczewki korekcyjne, możesz również zaopatrzyć się w specjalistyczne akcesoria komputerowe, które sprawią, że środowisko pracy będzie bardziej komfortowe i zmniejszą zmęczenie oczu.

Ćwicz swoje oczy

Ćwiczenia oczu nie są tylko dla osób z problemami ze wzrokiem, mogą być korzystne dla każdego! Możesz wykonywać ćwiczenia oczu, aby poprawić swój wzrok, zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu i zapobiec przyszłym problemom z oczami. Mogą one być również pomocne, jeśli spędzasz dużo czasu patrząc na ekran komputera lub czytając. Istnieje kilka różnych ćwiczeń oczu, które można wypróbować, w tym koncentrowanie się na literach lub cyfrach na stronie i wiele innych.

Nie używaj telefonu lub komputera w ciemnym otoczeniu

Światło na przeciętnym ekranie komputera może być tak jasne jak 10 000 lumenów, czyli prawie tak jasne jak 75-watowa żarówka. W ciemnym otoczeniu możesz prześwietlić swoje oczy tym jasnym światłem i spowodować długotrwałe uszkodzenia. Chociaż możesz nie mieć kontroli nad oświetleniem w swoim środowisku pracy, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc kontrolować ekspozycję. Po pierwsze, staraj się unikać patrzenia na swoje urządzenie w ciemnym otoczeniu. Zamiast tego spróbuj znaleźć sposób na zmniejszenie jasności na swoim urządzeniu. Jeśli masz urządzenie Apple, możesz użyć funkcji "Night Shift", aby zmienić kolor ekranu na bardziej miękki, wyciszony odcień. Jeśli używasz komputera, możesz również dostosować jasność.