Dlaczego badania okulistyczne są ważne nie tylko dla dzieci‍Wiemy, że przygotowanie dziecka do szkoły i z powrotem obejmuje badania wzroku. Ale czy wiesz, że to samo dotyczy osób dorosłych? To dlatego, że regularne badania są ważne od przedszkola do emerytury, ponieważ nie ma takiej chwili jak teraz, aby wcześnie wychwycić problemy z oczami. Im wcześniej je wykryjesz, tym większe szanse na zapobieżenie utracie wzroku lub innym problemom. Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki, szacuje się, że do 2050 roku 23 miliony Amerykanów będzie miało jakiś rodzaj wady wzroku. Dobra wiadomość jest taka, że wielu z tych schorzeń można zapobiec dzięki regularnym badaniom okulistycznym i wczesnemu wykrywaniu. Przyjrzyjmy się czterem powszechnym problemom z oczami u dorosłych, ich czynnikom ryzyka i temu, jak można chronić swój wzrok, umawiając się na kompleksowe badanie oczu u optometrysty.

Syndrom suchego oka

Zespół suchego oka jest najczęstszym schorzeniem oczu, według National Eye Institute. Objawy obejmują zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu, niewyraźne widzenie i bóle głowy. Jeśli masz problem z suchym okiem, możesz nadużywać łez lub produkować ich zbyt mało, aby utrzymać wilgotność oczu. Możesz również mieć zmiany w powiece lub kanałach łzowych, co może wpływać na jakość widzenia. Zespół suchego oka występuje częściej u osób powyżej 40 roku życia. Może być spowodowany przez niektóre leki lub warunki medyczne, takie jak zespół Sjögrena lub reumatoidalne zapalenie stawów. Jesteś również bardziej narażony na suchość oczu, jeśli pracujesz w zakurzonym środowisku, masz słabą wentylację w pracy lub spędzasz długie godziny przy komputerze. Suche oczy można leczyć za pomocą sztucznych łez lub suplementów. Nieleczona może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, w tym zwiększonego ryzyka infekcji oczu.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 50 roku życia. Dobrą wiadomością jest to, że można jej zapobiec dzięki regularnym badaniom oczu oraz witaminom C i E. AMD uszkadza plamkę żółtą, która jest częścią oka pozwalającą na wyraźne i ostre widzenie obiektów. Aby leczyć AMD, lekarze zalecą operację laserową i zastrzyki. Wczesne wykrycie jest najlepszym sposobem na ochronę wzroku i zapobieganie ewentualnej ślepocie.

Słabe widzenie i ślepota spowodowane chorobami siatkówki

Choroby siatkówki, takie jak retinopatia cukrzycowa, retinitis pigmentosa lub odwarstwienie siatkówki, mogą powodować utratę wzroku lub ślepotę. Retinopatia cukrzycowa jest główną przyczyną ślepoty u Amerykanów w wieku 65 lat i starszych. Chorobom siatkówki można zapobiegać poprzez regularne badania okulistyczne i wczesne ich wykrywanie. Optometrysta może wykryć te choroby poprzez badanie siatkówki. Badanie w lampie szczelinowej może być potrzebne do sprawdzenia tylnej części oka.